MCP4011T-502E/SN
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP4011T-502E/SN
  • 1
Digital Interface : Serial (2-Wire)
Operating Supply Current : 45 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 64
Resistance : 5 kOhms
Wiper Memory : Volatile
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V