AS6C8008-55ZINTR
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
AS6C8008-55ZINTR
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 55ns
Supplier Device Package : 44-TSOP II
Memory Type : Volatile
Mfr : Alliance Memory, Inc.
Memory Size : 8Mbit
Voltage - Supply : 2.7V ~ 5.5V
Access Time : 55 ns
Package / Case : 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Memory Organization : 1M x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)