NCP1053P44G
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
NCP1053P44G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 8.5 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 44kHz
Package : Tube
Series : -
Supplier Device Package : 7-PDIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 40 W
Fault Protection : Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.5V ~ 10V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 77%
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP1053
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 44kHz 7-PDIP