TEA1506AT/N1,518
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
TEA1506AT/N1,518
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 11 V
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 25kHz ~ 175kHz
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : GreenChip™ II
Supplier Device Package : 14-SO
Output Isolation : Isolated
Mfr : USA Inc.
Power (Watts) : 150 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 650V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 8.7V ~ 20V
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Duty Cycle : -
Operating Temperature : -20°C ~ 145°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : TEA1506
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 14SO
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 25kHz ~ 175kHz 14-SO